מדריך נדל

מכירת דירה במחיר מקסימלי

איך תעלו את מחיר הדירה שלכם לקראת מכירה? אם חשבתם שמחיר השוק בסקר שערכתם זהו המחיר הסופי של דירתכם, טעיתם.

מכירת דירה במחיר מקסימלי – כל השיטות

בעזרת שיטות מוכחות ניתן להשביח נכס ולמכור כמעט כל דירה במחיר גבוה יותר ממחיר השוק. צוות מדריך הנדל"ן אסף את כל סודות מכירת דירה שיאפשרו לכם למכור את הדירה שלכם במחיר גבוה יותר מהמחירים המקובלים ובקלות המירבית.

איך קונה חושב?

ראשית צריך להבין את כיוון המחשבה והלך הרוח של קונה. איך בעצם קונה חושב? כשרוכש פוטנציאלי ניגש לבדוק דירה, בדמיונו כבר מונח הנכס מוכן למגורים. הוא יודע איך הדירה צריכה להיראות, כמה אור ייכנס לתוכה וכדומה. כך חושבים ומתנהלים רוב בני האדם המעוניינים לרכוש דירה. לכן דירה מוזנחת עם צבע מתקלף, ברזים דולפים ושירותים מטונפים תימכר כמעט בוודאות מתחת למחיר השוק. מראה דירה כזה גורם לרתיעה טבעית של קונים פוטנציאליים, ולכן עלינו לתת הרגשה טובה לרוכש. הרגשה טובה זו תתורגם מהר מאוד למזומנים.

העלאת הערך בעיני הקונה

במחיר השקעה של אלפי שקלים בודדים, תוכלו להשביח את הנכס שלכם כך שמחיר הדירה יוכל לעלות בשיעור גבוה הרבה יותר מהשקעה זו. הרי בחישוב פשוט אפשר לראות, כי צביעת דירה, תיקון ברזים דולפים, סידור החצר והגינה, תיקון שקעי חשמל ותיקוני קוסמטיקה נוספים בדירה יעלו לא יותר מכמה אלפי שקלים, תלוי בגודל הדירה. אולם שימו לב כי השקעה זו תעלה את ערך הדירה באחוזים ניכרים, מה גם שתוכלו למכור אותה במהירות. כאשר קונה פוטנציאלי נכנס לדירה אותה הוא מתכוון לרכוש, עלינו רק לעזור לו להגיע להחלטה, ובמקביל לאפשר לנו לדרוש מחיר גבוה יותר. תהליך זה יוכל להתקיים רק אם נפעל בצורה המיטבית ונכין את הדירה שתצדיק את המחיר אותו אנו דורשים.

מהן הפעולות שיש לבצע לפני מכירת דירה

תיקון ליקויי בלאי טבעי
ברוב דירות יד שנייה ישנם ליקויים החוזרים על עצמם עקב בלאי טבעי, כגון בתי מנורה שיצאו ממקומם, שקעי חשמל שבורים או מנותקים מהקיר, ברזים דולפים וכדומה. התרשמות הקונה מגיעה גם לנקודות אלה, לכן יש לתקן אותן.

צביעת הדירה
אנו ממליצים לצבוע את הדירה בצבע off white עדין אשר מצד אחד ישדר אווירה נעימה ומצד שני תחושה מודרנית. זהו צבע מעט יקר יותר מסיד רגיל, אולם שווה את ההשקעה.

חדרי שירותים
צבעו את חדרי השירותים בצבע לבן בלבד עם חומר מונע עובש. הדגישו זאת בפני הקונה, זה עושה רושם של ירידה לפרטים הקטנים ונותן תחושה של מוכר שבאמת אכפת לו מהדירה. נקו את כל העובש והלכלוך שהצטבר על הקרמיקה, במקלחון ובאזור הכיור. החליפו וילון במקלחון, שימו נר ריחני באחת מפינות השירותים והאמבטיה. זה עולה פרוטות אבל מאוד משתלם.

מטבח
תקנו צירים, החליפו אריחי קרמיקה שבורים, נקו היטב את ידיות הארונות, את אזור התנור, הכיריים והמקרר. הוציאו כל גורם ריח מהמטבח. גם אם הריח הזה נעים לכם, ייתכן ואת הקונה זה פשוט יבריח מהדירה. ככלל, הדירה צריכה להיות נקייה לחלוטין ומנוטרלת מריח מכל סוג שהוא. דאגו לאוורר את הדירה.

ריהוט
גם אם הריהוט עובר אתכם לדירתכם החדשה, אל תשאירו ריהוט שבור בדירה בעת הצגתה למכירה, זה נותן רושם לא טוב. יש לתקן את הריהוט השבור במידת האפשר, בכל מקרה זה ישרת אתכם בדירתכם הבאה. זכרו, כל הרגשה טובה ולו המועטה ביותר, תתורגם לשקלים ברגע האמת של סגירת המחיר.

סדר וניקיון
חברים, כשאתם מוכרים דירה אתם צריכים לשמור על סדר וניקיון כמו במסדר צבאי. אל תתעצלו. אתם רוצים דירה מסודרת ונקייה על מנת שהקונה יוכל להתרשם מהנכס ולא מהבלגאן השורר בה.

הכנת גינת הכניסה לבניין והלובי

התרשמות הקונה מתחילה בעצם לפני הכניסה לנכס. במידה ומדובר בדירה בבניין משותף ההתרשמות מתחילה כבר בלובי, ובבית פרטי ההתרשמות מתחילה במראה הכללי החיצוני של הבית הנשקף מהרחוב. לכן, חשוב לדאוג כי הגינה תהיה מסודרת ונקייה וכך גם לובי הבניין. זה יכול להישמע מוזר, אבל תשקיעו בצביעת הלובי על חשבונכם. כן, שמעתם נכון. עלות צביעת לובי יכולה להגיע לכמה מאות שקלים בודדים, אבל דעו כי בעת מכירת דירה, פעולה זו יכולה להעלות את מחיר הנכס לפחות ב- 2%, כלומר שווה ערך ל- 20,000 ₪ בממוצע לכל הפחות. זכרו, אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני, וזה המקום לתת לביטוי הזה משמעות. בעיני רוחו הקונה לא רואה את שדירתו נמצאת בבניין עם לובי מוזנח וגינה נטושה, ולכן תנו לו תחושה טובה כבר במבט הראשון.

הכנות שוטפות לפני הגעת קונה פוטנציאלי
כמו בכל פגישה, הדקות הראשונות הן אלה שיקבעו אם הקונה ירצה להישאר ולשמוע פרטים נוספים או יעדיף לעזוב. לכן, לפני מועד הפגישה עם קונה פוטנציאלי יש לבצע כמה פעולות בסיסיות:

  • במידה והפגישה נערכת בקיץ, הפעילו את המזגן בכדי לשמור על טמפרטורה סבירה. במידה ואלה חודשים נעימים, דאגו שהדירה תהיה מאווררת.
  • אחד הסודות החשובים ביותר בתהליך קנייה הוא הפעלת חוש הריח. מחקרים מוכיחים שבמקומות בהם שורר ריח נעים, שיעור הרכישה עולה משמעותית ובתי עסק רבים משתמשים בשיטה זו ומפיצים ריחות נעימים בשטח העסק על ידי ייצור ריחות מלאכותיים. לכן, לפני הגעת קונה פוטנציאלי אנו ממליצים להכניס תמצית וניל לתנור בכדי לייצר בבית ריח של אפייה. זה נעים, נותן הרגשה טובה ויתרום להתקדמות תהליך המכירה.
  • נדגיש כי הדירה צריכה להיות נקייה, כולל הכיור שצריך להיות נקי מכלים, ריצפה נקייה וחפצים מסודרים במקומם.

פעולות הנראות לכאורה פשוטות וקוסמטיות, עושות רושם מהותי על הקונה הפוטנציאלי, ומעבר לכך, מעלות את ערך הדירה. אם נסתכל על ההשקעה שאנו נדרשים לקראת מכירת דירה, נראה שזו כוללת כמה אלפי שקלים בודדים פלוס כמה ימי עבודה, אולם התמורה מהכנת הדירה כראוי יכולה להגיע באופן מצטבר לעליית ערכה בלפחות 5%, כלומר שווה ערך ל- 50,000 ₪ (מינימום!). הכנת הדירה למכירה תעזור לקונה להבין כי זו הדירה שהוא רוצה, וכך תגרמו לתהליך המכירה להתקדם ביעילות ובמחיר שתרצו.